1. Anasayfa
  2. Dizi Tanıtımları

The Last Alaskans – Son Alaskalılar

The Last Alaskans – Son Alaskalılar
3

Ülkemizde son yıllarda belgesel kültürü oldukça arttı. Artan talep ile birlikte belgesel yayınlayan kanalların sayısıda gün geçtikçe artıyor. Ülkemizde en çok sevilen belgesel yapımlarından biri de The Last Alaskans Türkçe’ye çevilmiş adı ile Son Alaskalılar ülkemizde DMAX ve TLC ekranlarında yayınlanıyor.

Discovery’nin 2015 tarihli reality showu. Alaska’nın kuzey kutbu sınırı içinde 1980’lerde yeni yerleşime kapanmış bir bölgede yaşayan bir avuç insanın hayatının anlatıldığı belgesel yapım izleyicileri ekran karşısına çekmeyi başardı. Koca yaşamlarını Alaska’da ıssız bir ormanda bir komşu olmadan, bazen kar bazen çamur altında bir barakada sürdürmek dile kolay geliyor. Yiyeceklerini, kendilerine gerekenleri, ormandan sağlamak zorunda olan bu insanlar, yalnızlığını radyoyla gideriyor. Kiminin çocukları ve  torunları arada ziyaret için büyüklerini Alaska’ya geliyor.

Şuan sadece 5 kulübede kalan insanların yaşamları anlatılıyor. Her kulübe birbirine yüzlerce km uzaklıkta. Tek başına yaşayanlar bile var. Kışın -40’lar termometreye vuruyor. Avcılık ve tuzakçılıkla hayatlarını idame ettiriyorlar. Yol su ve elektrik yok. Temel ihtiyaçlarını pervaneli küçük uçaklar binlerce dolara yüzlerce km uzaktan getiriyorlar. Bölge kutba çok yakın olduğundan ve tüm Alaska’ya oranla av hayvanı oldukça az.

Vahşi yaşamı korumak amacıyla insan yerleşiminin yasaklandığı bir bölgede yaşayan Son Alaskalılar’ın hikayesini keşfedin. Son Alaskalılar programı, Alaska’nın el değmemiş doğasında, medeniyetten yüzlerce kilometre uzakta yaşayan son neslin hikayesini ekrana getiriyor.

Bob Harte’ın Ölümü

“Ah, bu sadece – bilmiyorum – ölmem gereken 15. saate yakın. Ama Tanrı beni seviyor, ben de onu seviyorum ve o da biliyor, ”diyor Bob Harte, The Last Alaskans‘ın dördüncü sezonunun ikinci bölümünde.

Belgesel yapımın sevilen karakterlerinden Bob Harte ne yazık ki 21 Temmuz 2017 Cuma günü vefat etmiştir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. Merhaba, Acaba Son Alaskalılar belgesel dizisinin yeni bölümlerini nasıl izleyebilirim? Belgesel çekilmeye devam ediyor mu bu arada bir fikrim yok. Uzun zamandır televizyonlarda denk gelmiyorum.

  2. Devamı yok mu acaba?Gerçekten izlediğim programlardan en kalitelilerinden birtanesi.Tekrarlarını hep izliyorum bıkmadan…

  3. Bu belgesele bayılıyorum. Buram buram kalite kokan bir yapıt. Oyunculuklar tamamen bölge gibi doğal. Bu arada Bob Harte`ın öldüğüne çok üzüldüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir