1. Anasayfa
  2. Yerli Sinema

Ya İstiklal Ya Ölüm Filminin Vizyon Tarihi Açıklandı

Ya İstiklal Ya Ölüm Filminin Vizyon Tarihi Açıklandı
0

Habertürk tarafından yayınlanan habere göre, film projesinde Fenerbahçe’nin Kurtuluş Savaşı’ndaki aktif rolü odak noktası olacak.

Daha önce “Çakallarla Dans” serisi, “Görevimiz Tatil”, “Deliormanlı”, “Hayat Sana Güzel”, “Arkadaşım Max”, “Aşk Tutulması” gibi filmlerin yönetmenliğini üstlenmiş olan Murat Şeker’in imzasını taşıyacak filmdeki ana amaç, Fenerbahçe’nin Türkiye tarihinin en önemli savaşı olan Kurtuluş Savaşı’nda oynadığı ve çok da iyi hatırlanmayan rolün altını çizmek.

İstanbul’umuzun işgal altında olduğu zorlu zamanlarda, Fenerbahçe’nin İngiltere Milli Takımı ile General Harrington Kupası için mücadele verdiği maçı beyaz perdeye aktaracak olan filmin vizyon tarihi 2021 yılının Ocak ayı olacak.

Kurtuluş Savaşı döneminde Fenerbahçe, Kuvâ-yi Milliye’ye silah taşıyan topluluklar bir tanesi olarak biliniyor. Milletimizin yaşadığı zorlu günlerde, kulübün futbolcuları hem sahada mücadelelerine devam etmiş hem de işgalcilere karşı savaşmışlardı. Bu nedenden ötürü de işgal kuvvetleri sık sık sahaya baskın yapıyor, ancak silah taşındığına dair ufacık bir kanıta bile rastlayamıyorlardı. Ayrıca Fenerbahçe’nin Osmanlı yasalarını hiçe sayarak gizlice kurulduğu da, bu konuda bilinenler arasında yer alıyordu. Çünkü futbol, ülkeye ilk kez İngilizler tarafından getirilmişti ve bu sebepten dolayı devlet tarafından şüpheyle karşılanmıştı. General Harrington’ın vicdansız amacı ise, ülkemizi işgal ettikleri yetmezmiş gibi bir de Fenerbahçe yoluyla ülkemizi sahada da bozguna uğratmaktı.

Yönetmen Murat Şeker, koyu bir Fenerbahçe taraftarı olmasının yanı sıra kulübün kongre üyelerinden de bir tanesi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir