1. Anasayfa
  2. Dizi Tanıtımları

Fransız Yapımı Muhteşem Yüzyıl “Versailles”

Fransız Yapımı Muhteşem Yüzyıl “Versailles”
2

Bugün sizlere ülkemizde yayınlandığı dönemde izlenme rekorları kıran ve dünya televizyonlarına açılıp yurtdışındaki ülkelerde’de aynı başarıyı gösteren Muhteşem Yüzyıl dizisinin Fransız yapımı olan “Versailles” dizisini tanıtacağız.

 

Yayınlanmadan 2.Sezon Onayını Aldı

VERSAILLES

2014 yılında yayınlanarak 13 milyon 933 bin dolar hasılat rakamına ulaşan “Yves Saint Laurent” adlı filmin tönetmeni ve senaristlerinden olan Jalil Lespert’in kaleme aldığı dizi Fransa’nın Güneş Kralı 14. Louis’yi konu alıyor. Dizi yayınlanmaya başlamadan 2.sezon onayını alma başarısını gösterdi.

1.Sezon Bütçesi 27 Milyon Euro

Versailles

Evet yanlış okumadınız. İlk sezonu 10 bölümden oluşan Versailles dizisi için 27 milyon euro bütçe verildi. Bu 27 milyon Euro’nun sadece %12’sinin set dekorasyonu ve kostüm masrafı olduğunu belirtelim. Dizinin ilk 10 bölümü XIV. Louis’nin gençlik yıllarına odaklanıyor.

Dizide Erotik Sahneler Oldukça Fazla

Versailles3

Aşk, entrika, ihanet, taht kavgaları ve seks.. Dizi dönemin tüm içeriklini içerisinde barındırıyor. Özellikle sex sahneleri oldukça fazla ve abartılı. Bu durum yabancıların bile fazlasıyla tepkisini çekmiş durumda. Dizide özellikle eşcinsellik konusu farklı boyutlara ulaşmış durumda.

XIV. Louis Rolünü George Paul Blagden Canlandırıyor

Versailles4

Vikings dizisinde rahip Athelstan karakterini canlandırıp ardından öldürülen 1989 doğumlu Fransız aktör George Paul Blagden, dizinin başrol karakteri XIV. Louis rolünü canlandırıyor. Canal + kanalında yayınlanan Versailles dizisinin diğer oyuncuları ise Alexander Vlahos, Tygh Runyan, Stuart Bowman, Amira Casar, Evan Williams ve Dominique Blanc.

Köstümler İçin 2 Kilometre Kumaş Kullanıldı

versailles5

Dizinin konusu 17. yüzyılda geçtiği için dönemin köstümlerini hazırlmak için 2 kilometre uzunluğunda kumaş kullanıldığı belirtiliyor. Kostümler için 34 terzi tutuldu ve 650 çift özel dönem ayakkabısı sipariş verildi. Dizi oyuncalarının makyajları için 1 ton civarında kozmetik ürün sipariş edilmiş.

 

Fransız Kralının İngilizce Konuşması Tepki Çekiyor

versailles6

En büyük eleştiri ise Fransa tarihinin en pahalı televizyon yapımı için İngilizce’nin tercih edilmesi ve başrol oyuncularının büyük bölümünün İngiliz olması tepki çekiyor. Dizi yapımcılarının açıklaması ise uluslararası pazarda başarı sağlanabilmesi için dizisinin İngilizce çekildiği. Buna rağmen Fransızca’nın korunması gerektiğini savunan “Cumhuriyetçi Dil Grubu” lideri Gaston Pellet, “14’üncü Louis hakkında bir dizinin İngilizce çekilmesi son derece uygunsuzdur. İngilizce’ye karşı değiliz ama Fransızca’nın Fransa’da ikinci dil olmasını kabul edemeyiz” dedi. Bazı Fransızlar ise “Fransız Kralı nasıl İngilizce konuşur?” diyerek yapım şirketini eleştirdi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Mar 30, 2016

    Herkes hayatında en az bir kez Versay Sarayı Kraliyet Operası’ında bir temsil izlemeli:

  2. Mar 30, 2016

    “versailles” kanka XIV. louis’in hayatını anlatıyor ve aşırı derecede heyecanlı 😄😄 1×2’deyim ama daha şok üstüne şok 😄

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir