The Queens Gambit Dizisi
0

Özellikle satranç sevenler için Netflix platformunda yepyeni bir dizi yayınlandı. The Queens Gambit dizisi satranç seven, sevmeyen herkesin beğenebileceği başrolünde Anya Taylor-Joy’un yer aldığı mini dizi 23 Ekim’de Netflix üzerinden izleyiciler ile buluştu.

Netflix’in satranç ustalarını konu alan yeni dram dizisi “The Queen’s Gambit” tam olarak gerçek bir hikayeye dayanmasa da gerçek satranç ustalarından esinleniyor. Walter Tevis’in 1983 yılında yayımlanan aynı isimli romanından uyarlanan The Queen’s Gambit, bir satranç dehasının yolculuğunu anlatırken satrancı herkes için ilgi çekici kılıyor. Anya Taylor-Joy‘un (Emma, Peaky Blinders) baş rolünü üstlendiği mini dizi, satranç gibi düşük tempolu bir oyuna yoğunlaşan bir dönem hikâyesi olmasından doğabilecek tüm dezavantajları birer birer lehine çeviriyor. Tıpkı Elizabeth Harmon’ın trajedilerle başlayan hayatını, sonsuz öfkesini ve takıntılarını doğru yerlere yönelterek tersine çevirdiği gibi.

Dizinin, “Logan”ın senaryosunun yazarlarından da olan yaratıcısı Scott Frank, “The Queen’s Gambit”i, karakteri profesyonel satrancın ataerkil dünyasında yol alırken satranç dehası Beth Harmon’ın (Anya Taylor-Joy) güncesi olarak kuruyor.

“The Queen’s Gambit”, The Hustler ve David Bowie’nin başrol oynadığı “The Man Who Fell To Earth” (Dünyaya Düşen Adam) gibi filmlere kaynak olmuş kitapları da kaleme almış Walter Tevis’in aynı başlıklı romanına dayanıyor.

New York Times’a 1983’te verdiği röportajda Tevis, aynı anda hem deha hem de takıntıdan beslenen Beth Harmon karakterini yaratmadaki esinini rekabetçi satranç dünyasından aldığını açıklamıştı.

“The Queen’s Gambit” özünde gerçek bir hikaye değil, esinini Rus Boris Spassky’i mağlup ederek Dünya Satranç Şampiyonası’nı kazanan ilk Amerikalı olan satranç dehası Bobby Fischer’dan alan bir kurgu hikaye.

Öte yandan The Queen’s Gambit satranç ustası Bruce Pandolfini dışında satranç efsanesi Garry Kasparov’dan da esin ve rehberlik alıyor. Anya Taylor Joy’un canlandırdığı Beth Harmon kurgu bir karakter olsa da hem roman hem de Netflix uyarlaması esin almak için tarihe başvuruyor, bu da aslen hayal ürünü olan bu hikayeye atmosfer ve gerçeklik katıyor.

The Queens Gambit Tanıtım

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir