1. Anasayfa
  2. Yerli Dizi

TRT Kanallarından 10 Kasım’a Özel Yayınlar Yayınlanacak

TRT Kanallarından 10 Kasım’a Özel Yayınlar Yayınlanacak
0

Devlet televizyon kanalı TRT, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82. yılına özel olarak yayınlar gerçekleşterecek. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde, TRT ekranları ve radyolarında özel içerikli programlar yayımlanacak.

Anıtkabir’den canlı yayın
Atatürk’ün ölüm yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir’de düzenlenecek tören TRT 1’de canlı yayınla ekranlara gelecek. Atatürk’ün kabrinden yapılacak canlı yayınlarla, Anıtkabir’deki atmosfer izleyiciyle paylaşılacak.

TRT Radyo 1, TRT FM, TRT Radyo 3, TRT Nağme, TRT Türkü ve TRT Bölge Radyoları da gün boyunca özel konserler, programlar ve söyleşileri dinleyiciyle buluşturacak.

Atatürk’ün sevdiği eserler “Konser Zamanı”nda
Keman virtüözü Cihat Aşkın Henri Vieuxtemps’ın 5. Keman Konçertosu’nu ve Selanik Türküsü’nü, Şef Hakan Şensoy’un yönetiminde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde yorumlayacak. Atatürk’ün her defasında hayranlıkla dinlediği Toska Operası’ndan bir aryayı da tenor Levent Gündüz seslendirecek. “Konser Zamanı: Atatürk’e Çalan Keman” 10 Kasım Salı saat 10.00’da TRT 2’de izleyiciyle buluşacak.

Atatürk’ün cenaze törenindeki çok özel görüntüler “Tarihin Ruhu”nda
TRT 2’de ekrana gelen “Tarihin Ruhu” programı yeni bölümde Atatürk’ün anısına çok özel görüntüleri izleyiciyle paylaşacak. Tarihin Ruhu, yeni bölümünde 1938’de çekilen Atatürk’ün cenaze töreninin görüntülerini inceleyecek. “Dolmabahçe’den başlayıp, Ankara’da Etnografya Müzesi’nde son bulan yolculukta neler yaşandı? 10 Kasım törenleri ne zaman ve nasıl değişti? Bu tarih, bir yas günü olmaktan ne zaman çıkarılıp, bir anma gününe dönüştürüldü?” Atatürk’ün cenazesinin yolculuğu ve çok özel öyküsü 10 Kasım Salı günü saat 19.30’da TRT 2’de.

Ayrıca 10 Kasım Salı saat 12.00’de TRT 2’de yayımlanacak Tarihin Ruhu programının bir başka bölümünde ise “Atatürk’ün ölüm haberi ülkeye nasıl duyuruldu? Hükümet 19 Kasım’da İstanbul’da, 21 Kasım’da Ankara’da Atatürk’e veda için nasıl bir tören hazırladı ve ölüm haberinden sonra Dolmabahçe Sarayı’nda oluşan izdihamda kaç kişi hayatını kaybetti?” gibi sorular özel görüntülerle incelenecek.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir