Ünlü Seslendirme Sanatçısı Sungun Babacan Hayatını Kaybetti
  1. Anasayfa
  2. Dizi Oyuncuları

Ünlü Seslendirme Sanatçısı Sungun Babacan Hayatını Kaybetti

Türkiye'nin en önemli seslendirme sanatçılarından Sungun Babacan 63 yaşında hayata veda etti. Usta seslendirme sanatçısı, dünya çapında birçok yıldızın Türkiye’deki sesi olmuştu.

0

Dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarını büyük ihtimalle ilk onun sesinden tanıdınız. Brad Pitt, Bruce Willis, Nicolas Cage, Tom Cruise, Tom Hanks, Kevin Costner, Mel Gibson gibi yıldızlar Sungun Babacan’ın sesiyle ekranlarda hayat buldu.Tom Cruise’u Tom Cruise’dan bile güzel seslendirirdi Sungun Babacan.

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Sungun Babacan’dan ne yazık ki kötü haber geldi. Çevirileri ve özellikle yaptığı seslendirmeler ile tanınan isim, 63 yaşında hayata gözlerini yumdu. 3 aydır KOAH hastalığı nedeniyle hastanede yatıyordu Sungun Babacan.

Babacan’ın vefatını Oyuncular Sendikası duyurdu. Yapılan açıklamada, “Seslendirme mesleğinin efsane isimlerinden, değerli ustamız ve üyemiz Sungun Babacan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesi başta olmak üzere tüm sevenlerinin ve seslendirme camiamızın başı sağ olsun” ifadelerine yer verildi.

5 Ekim 1958’de Ankara’da doğan Babacan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olsa da mesleğini yapmak yerine farklı bir mesleğe atıldı. İlk kariyerine TRT’de seslendirme yaparak başlayan isim, 1980’li yılların ortalarında TRT’de Cumartesiden Cumartesiye adlı programın sunuculuğunu da üstlendi.

Seslendirme sanatçılığının yanı sıra uzun yıllar boyunca yabancı filmlerin seslendirme yönetmenliğini ve çevirilerini de üstlenen isim, aynı zamanda reklamlarda da büyük kurumların sesi oldu. Dizi ve filmlerin yanında Riot Games’in League of Legends adlı oyunda Lucian isimli şampiyonu da seslendiren isim olarak tanınıyordu.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir