1. Anasayfa
  2. Yerli Sinema

Türk İşi Dondurma Vizyonda

Türk İşi Dondurma Vizyonda
0

Avustralya’da 1900’lü yıllarda yaşayan iki Türk gencin gerçek hikayesinden yola çıkarak beyazperdeye uyarlanan “Türk İşi Dondurma” adlı film, vizyona girdi.
Gürkan Tanyaş’ın senaryosunu kaleme aldığı, yönetmen koltuğuna “Ayla” ve “Müslüm” filmleri ile tanınan Can Ulkay’ın oturduğu filmin yapımcılığını ise Dijital Sanatlar Yapımevi adına Mustafa Uslu gerçekleştirdi.

Türk İşi Dondurma filminin konusu

Türk İşi Dondurma, Çanakkale Savaşı’nı anlatıyor. Aslında direkt olarak savaşı değil, Çanakkale’ye Avustralya’dan gelmek isteyen iki Türk’ün macerası sinemaya geliyor.

Yıl 1915. Çanakkale Savaşı, Türk tarihinin varlık mücadelesinin en önemli savaşlarından biri yaşanmaktadır. Avustralya’da iki Türk yaşamaktadır. Biri geçimini devecilik yaparak, diğeri dondurma satarak sağlamaktadır.

Memlekette savaş çıktığını öğrenen iki genç adam, Çanakkale’ye cepheye gitmek için harekete geçerler. Ancak, savaşta Avustralya askerleri Türkler’e karşı mücadele etmektedir. ANZAK askerleri arasında Avustralyalılar’ın da olması, iki Türk gencin ülkeden çıkış izni almalarına engeldir. Yani, Avustralyalı yetkililer iki Türk gencin ülkelerine gitmesine izin vermez.

Avustralya’da başka Türkler de yaşamaktadır. Avustralya devleti, Türkler aleyhine propagandaya başlar. İngilizler, Avustralya’da savaşa götürmek üzere asker devşirmek için broşür dağıtmaktadır.

İki kahraman Türk, ülkelerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da verecektir.

Türk İşi Dondurma filminin oyuncuları

Türk İşi Dondurma filminin baş rollerinde Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil ve Ali Atay oynuyor. Gerçek bir öyküden uyarlanan filmin diğer oyuncuları ise şu isimlerden oluşuyor: Will Thorp, Marleen Mathews, Tristan Alexander ve James Farley. Filmde ünlü sinema oyuncusu İsmail Hacıoğlu da konuk oyuncu olarak yer alıyor.

Türk İşi Dondurma filminin son fragmanı

Türk İşi Dondurma filminin yapımcısı Dijital Sanatlar, yeni bir fragman yayınladı. Filmdeki komedi ve duygusal öğeleri ön plana çıkartan görüntülerde konuk oyuncu İsmail Hacıoğlu sürprizi de yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir