1. Anasayfa
  2. Yabancı Sinema

Yüzüklerin Efendisi Oyuncusu Ian Holm Hayatını Kaybetti

Yüzüklerin Efendisi Oyuncusu Ian Holm Hayatını Kaybetti
0

Bilbo Baggins olarak tanıdığımız Ian Holm, yaşama veda etti. Usta sinema ve tiyatro oyuncusu Ian Holm, 88 yaşında hayata veda etti. Yüzüklerin Efendisi filmleri sayesinde dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip olan Holm, uzun süredir Parkinson hastalığıyla mücadele ediyordu. Oyuncunun bu sabah hayatını kaybettiği duyuruldu.

Yüzüklerin Efendisi serisinin Bilbo Baggins’i Ian Holm, Londra’da tedavi gördüğü hastanede Cuma sabahı hayatını kaybetti. Ölümünün parkinson hastalığıyla ilgisi olduğu belirtildi. Yapılan açıklamalarda şu sözler yer aldı: “88 yaşında olan Sir Ian Holm’un bu sabah hayatını kaybettiğini söylemek acı verici. Hastanede ailesi ve bakıcısı yanındayken huzun içinde öldü. Çekici, nazik ve büyük yeteneğe sahip olan Holm’u çok özleyeceğiz.”

Holm, Chariots of Fire, Brazil, Alien, The Fifth Element gibi yapımlarla da tanınıyordu. Genç yaşlarda klasik tiyatro eğitimi alan alan Holm, Shakespeare’in King Lear’ını tiyatro sahnesinde yorumlayan usta oyunculardan biriydi ve 1968 yılında A Midsummer Night’s Dream eserinin tiyatro uyarlamasında rol almıştı. Oyuncu, The Homecoming oyunuyla Broadway’de performans sergileme imkanı bulmuştu. Ian Holm son olarak Londra’da gerçekleştirilen Newport Beach Film Festivali’nde İkon Ödülü’nün sahibi olmuştu. Son rol aldığı yapım ise Hobbit: Beş Ordunun Savaşı oldu.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir