1. Anasayfa
  2. Yerli Dizi

Aktivist Greta Thunberg’in Dizisi Çekiliyor

Aktivist Greta Thunberg’in Dizisi Çekiliyor
0

3 Ocak 2003 İsveç doğumlu Greta Thunberg Ağustos 2018’de iklim değişikliği ile savaşılmaya hemen başlanması gerektiği konusunda protestolara başlayan İsveçli bir eylemci olarak karşımıza çıkmıştı. BBC ve PBS, iklim değişikliği aktivisti Greta Thunberg ile ilgili daha önce duyurulan, BBC Studios yapımı belgesel dizi projesine dahil oldu. İki yayıncı, iklim savaşındaki 18 yaşındaki aktivisti takip eden ve arkasındaki bilimi ortaya koyan ve bir uzman korosunun katkı verdiği üç bölümlük Greta Thunberg: A Year to Change the World dizisinin ortak yapımcılığını üstlenecek.

Thunberg, aktivizmi için çeşitli ödüller aldı. Mart 2019’da, Norveç parlamentosunun üç üyesi, Nobel Barış Ödülü için Thunberg’i aday gösterdi. Mayıs 2019’da, 16 yaşındayken, Time dergisinin kapağında yer aldı. Bazı medya, dünya üzerindeki etkisini “Greta Thunberg etkisi” olarak nitelendirdi. Dizinin çekimleri Ağustos 2019’da, Thunberg henüz 16 yaşındayken başladı. İklim krizinin etkisini görmek için dünyanın dört bir yanındaki olağanüstü yerleri ziyaret ederken kameralar oradaydı. Yapımcılar, Covid-19 dünyayı kasıp kavururken onu İsveç’te evinde de filme aldı. Greta Thunberg: A Year to Change the World BBC Stüdyoları tarafından B-Reel Films ile ortaklaşa yapıldı.

Uygulayıcı yapımcı Rob Liddel olurken, BBC Studios diziyi uluslararası alanda dağıtacak. Thunberg’in hayatına dair kameralara verilen ilk izin bu değil. Nathan Grossman tarafından yönetilen Hulu’nun I Am Greta adlı yapımının da konusuydu ve geçen yıl galası yapıldı. B-Reel Films bu filmin de arkasındaydı. BBC, bir dizi yeni belgesel kapsamında bu projeye dahil olduğunu duyurdu.

BBC’nin belgesel atılımında All3Media’nın sahibi olduğu Raw’ın çektiği, Top Gear sunucusu Paddy McGuinness ve üç çocuğuna otizm teşhisi konan eşi Christine’in hikayesinin anlatıldığı bir dizi de bulunuyor. Bir diğeri ise, Tarihçi David Olusoga’nın Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti’nin bel kemiği olan göçmen işgücünü anlattığı belgeseli olacak.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir