1. Anasayfa
  2. Öne Çıkanlar

Merakla Beklenen Bergen Filmi Vizyona Girdi

Merakla Beklenen Bergen Filmi Vizyona Girdi
0

Arabesk müziğin unutulmayan kadın sanatçısı Belgin Sarılmışer veya bilinen sahne adıyla Bergen’in hayatını konu alan film vizyonlarda izleyiciler ile buluştu. Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu, Tilbe Saran’ın rol aldığı film vizyona girmeden önce büyük merak konusu oluşturmuştu. Bergen ismiyle tanınan ve 1989 yılında henüz 30 yaşındayken öldürülen sanatçı Belgin Sarılmışer’in hayatını konu alan film vizyonda da büyük bir ilgi görüyor.

Arabesk müziğin önemli kadın seslerinden Belgin Sarılmışer’in hayatını ele alan filmde, sanatçının Ankara’dan Adana’ya yolculuğu ile yaşadığı aşkın ardından vefatına kadar olan öyküsü beyaz perdeye aktarıldı.Filmde Bergen’i Farah Zeynep Abdullah, katil Halis Serbest ise Erdal Beşikçioğlu canlandırdı. Film 4 Mart’ta Türkiye genelinde bütün sinemalarda vizyona girdi. Bergen’in katili olan olan Halis Sebest’in yaşadığı Adana’nın Kozan ilçesinde belediye sinemasında Bergen filmi vizyondan kaldırıldı.

Bergen filminin konusu ise; Arabeskin unutulmayan kadın seslerinden biri olan Bergen’in hayatını anlatan filmde, Bergen olarak bilinen Belgin’in Ankara’dan Adana’ya, oradan da yaşadığı aşkın ardından ebediyete uzanan öyküsünü anlatıyor.

1959 yılında Mersin’de yedi çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelir Belgin. Anne ve babasının boşanması hayatını kökten bir biçimde değiştirir. Ankara’da yaşarken annesinden başka kimsesi yoktur, baba yoksunluğu içinde derin bir boşluk açar. Öte yandan, konservatuara girme başarısıyla katmerlenen gelecek umudu, ilk aşkı Abdullah’tan ayrılmasıyla yara alır. Ama onun en büyük gücü yeteneğidir. Ankara’nın prestijli mekânı Feyman Kulüp’te keşfedilmesiyle birlikte, parlayan genç bir yıldıza, Bergen’e dönüşür.

Ancak zamanın koşullarında yapılan kontratlar sebebiyle Bergen bir süre çalışmak için annesiyle birlikte Adana’ya gider. Adana’da çalıştığı müzikholde sahne ve müzik tarzını değiştirmek zorunda kalır. Daha sonra evleneceği Halis Serbest ile karşılaşmasıyla, manipülatif olaylar dizisinin içinde bulur kendini. Halis Serbest’le yaptığı evlilik ise düşlediğinin tersine Bergen’i hayattan koparır. Şiddet dolu günlerde tümüyle yalnızdır. Kariyerinin en güzel yerinde Halis Serbest’in kezzap saldırısına uğrayan Bergen bir gözünü kaybeder. Bergen yaşadığı trajediye rağmen sahnelere döndüğünde, olağanüstü şarkıcılığıyla Türkiye çapında şöhretli bir şarkıcı olur. Halis’in tehdit, taciz ve şiddetle seyreden gerilimli ilişki, git-gellerle devam eder. Bergen hep korku içinde yaşar. Sonunda kesin bir biçimde Halis Serbest’ten kurtulduğunu düşündüğü bir yolculukta silahlı saldırıya uğrar. Annesinin ağır yaralandığı bu saldırıda Bergen hayatını kaybeder. Henüz 30 yaşındaki Bergen öldüğünde ise hem bir kurban hem de arabeskin kraliçesi olarak insanların kalplerine kazınmıştır.

Bergen Filmi Fragmanı

Bergen filmi yorumu olarak oyunculukların çok başarılı olduğunu söylemeden geçemeyiz. Özellikle Farah Zeynep Abdullah izleyenlere ve Bergen’i tanıyanlara resmen dejavu yaşattı. Erdal Beşikçioğlu’da rolünün vermiş olduğu kötü karakteri çok başarılı bir şekilde canlandırmış. Fakat koca bir hayatı vizyonlara taşırken zaman kısıtlamasından olsa gerek bazı sahnelerde neden böyle oldu demeden konuyu tam anlamadan yaşanacak üzüntüyü hissedemiyorsunuz. AAyrıca Bergen’in ikinci evliliğide filmde yer almaması izleyenleri oldukça üzdü. Genel olarak başarılı olan filmde göze çarpan en önemli eksiklikler bunlardı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir