1. Anasayfa
  2. Yabancı Dizi

Netflix Kapanacak mı?

Netflix Kapanacak mı?
0

Geçtiğimiz günlerde tekrardan baba olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak’a sosyal medya üzerinden yapılan cinsiyetçi saldırı büyük bir kesimden tarafından ciddi tepki ile karşılık bulmuştu. Devlet isimlerinden tutun bir çok kişi bu saldırıyı kınayan açıklamalar yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bu duruma tepki gösterdi ve “Bir bebek üzerinden ailesine ve onların temsil ettiğini düşündükleri değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız. Hukuk önünde işledikleri suçun cezasını çekecekler” ifadelerini kullandı. “Yalanın, iftiranın kişilik haklarına saldırının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şart” ifadesini kullanan Erdoğan, sosyal medyaya yönelik kapsamlı bir hukuki düzenlemenin yolda olduğunu belirtti. Erdoğan, “Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” dedi.

Açıklamalar şu şekilde devam etti;

* Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz. İşte bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırabilmek için.

* Yalanın iftiranın kişilik haklarına saldırının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Türkiye’ye bu tür mecralar yakışmıyor.

* Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz

* Kanunların suç saydığı her konuda hak arama ve önleme yolları açık olmalıdır.

* ABD’lisi, Avrupalısı, Çinlisi bu imkana sahipken 83 milyonluk Türk vatandaşının sosyal medya terörü karşısında eli kolu bağlı kalmasını kabul edemeyiz.

* Bu konuda kapsamlı bir hukuki düzlenme üzerinde çalışıyoruz. Bu düzenlemenin süratle hazırlanması ve yürürlüğe sokulması çağrısında bulunuyorum. Yasama dönemi bitmeden tamamen bu meseleyi halledeceğimizi umuyorum.

* Hukuki düzenleme tamamlandığında erişim engeli ile adli ve mali yaptırımlar dahil her türlü yöntemi devreye sokacağız. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir.

* Bu ülkenin idari ve adli kurumlarını hiçe sayanları biz de hiçe sayarız.

Bu açıklamaların ardından hemen Netflix, Youtube, Facebook ve Twitter kapatılıyor mu soruları sorulmaya başladı. Kimileri bu kararı desteklerken kimileride #SosyalMedyamaDOKUNMA ve #internetimeDOKUNMA etiketleriyle kampanya başlattarak alınabilecek böyle bir karara karşı tepki gösterdi. Şu an için alınmış resmi bir karar bulunmamakla birlikte ilerleyen günlerde nasıl bir düzenleme olacağı şimdilik merak konusu. Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir