1. Anasayfa
  2. Yerli Sinema

Neşet Ertaş’ın Hayatını Anlatacak Film Yasaklandı!

Neşet Ertaş’ın Hayatını Anlatacak Film Yasaklandı!
0

Halk ozanı Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş‘ filminin kendilerinden izin alınmadan çekildiğini öne süren Ertaş’ın çocuklarının, açtığı dava karara bağlandı. Mahkeme, 23 Aralık’ta vizyona girecek filmin yayınlanmamasına hükmetti.

Türk Halk Müziği’nin en önemli figürlerinden biri olan Neşet Ertaş, 2012 yılında prostat kanseri tedavisi görürken hayatını kaybetmişti. Ünlü ozanın ölümünden sonra, Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir eser kaleme alınmış ve bu esere “Garip Bülbül Neşet Ertaş” ismi verilmişti. Türk Halk Müziği’nin usta isimlerinden Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmi için Ertaş’ın ailesi, kendilerinden izin alınmadan ve merhumun da ne sağlığında ne de öldükten sonra buna rızasının olmadığını öne sürmüştü. Buna ilişkin ise filmin yayınlanmaması için tazminat davası açan aile, ayrıca mahkemeden filmin yayınlanmaması için ihtiyati tedbir kararı aldırmıştı. Yapımcı Mustafa Uslu ise bu karara itiraz ederek filmin ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ adlı kitaptan uyarladığını iddia etmişti. Ertaş’ın ailesinin yapımcı Uslu’ya açtığı dava İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde karara bağlandı. Mahkemede görülen duruşmaya Mustafa Uslu, eşi Sinem Öztürk ile katılırken, Neşet Ertaş’ın çocukları Canan, Döne ve Hüseyin Ertaş da taraf avukatlarıyla katıldı.

Erol Parlak’ın kitabının Neşet Ertaş’ın isteği dışında yazıldığı gerekçesiyle Ertaş’ın ailesi mahkemeye başvurmuş ve filmin çekilmemesi talebinde bulunmuş, ancak mahkeme ilk olarak bu talebi reddetmişti. Kararı istinafa götüren aile sonuç aldı ve Neşet Ertaş’ın hikâyesini anlatan ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filminin belirlenen tarih olan 23 Aralık’ta vizyona girmemesine, var olan fragmanlarının kaldırılmasına hükmetti.

Filmin kadrosunda Ramazan Bağgül, Bektaş Dolu ve Zara gibi isimler yer alıyordu. Neşet Ertaş türkülerini seslendirecek olan Bektaş Dolu, büyük ozanı örnek alan bir halk müziği sanatçısı olarak dikkatleri çekiyordu. Ancak mahkemenin kararı değişmediği sürece filmi izleyemeyeceğiz gibi görünüyor.. 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir