1. Anasayfa
  2. Öne Çıkanlar

RTÜK’ten “Konuşanlar” Kararı

RTÜK’ten “Konuşanlar” Kararı
0

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) son zamanlarda gündemden düşmeyen Konuşan programı hakkında 1 bölüm kaldırma kararı aldı. Hasan Can Kaya’nın gerçekleştirdiği Youtube’da başlayan program sene içerisinde Exxen platformuna transfer olmuştu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), küfür ve argo ifadelerin kullanıldığı ‘Konuşanlar’ programı nedeniyle dijital içerik platformu Exxen’e idari para cezası ve katalogdan çıkarma müeyyidesi uyguladı. Programda Hasan Can Kaya’nın bazı ifadeleri tepki çekmiş ve tartışmalara neden olmuştu.

RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, kamuoyunda tartışmalara yol açan ve tepkiyle karşılanan Exxen’in ‘Konuşanlar’ programı RTÜK toplantısında ele alındı. Programda mizahı aşan galiz ifadelerin, bir yapımda ağza dahi alınmayacak söylemlerin bulunduğunu tespit eden RTÜK, Türk toplumunun temeli olan ailenin fertlerinin de dahil edildiği ve cinsiyetçi unsurlar da içeren çok sayıdaki küfür ve argo kelimelerin ekranlara yansıtılmasının yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu kanaatine vardı.

Kitle iletişim araçlarında sıkça duyulan argo/küfür kullanımının zaman içerisinde bireyler tarafından kanıksanabileceği ve meşrulaşabileceği sonucuna varan Üst Kurul üyeleri, 6112 sayılı Kanunda yer alan, ‘Yayın hizmetleri, ….. Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.’ ve ‘Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez.’ hükümlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Exxen’e idari para cezası ve katalogdan çıkarma müeyyidesi uyguladı.

Kaynak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir