1. Anasayfa
  2. Yabancı Dizi

Netflix, Cuties (Minnoşlar) Filmi RTÜK’e Şikayet Edildi

Netflix, Cuties (Minnoşlar) Filmi RTÜK’e Şikayet Edildi
0

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, büyük tepkilere yol açan yeni Netflix Cuties (Minnoşlar) filmi için RTÜK’e başvurdu. Yapımın konusu nedeniyle harekete geçildiğini ifade eden bakanlık yetkilileri, Netflix’te 9 Eylül 2020 itibarıyla yayınlanacak filmde 11 yaşındaki bir çocuğun konu edileceğini de ifade etti.

9 Eylül’de platformdaki yerini alacak olan film, çocukları cinselleştirdiği düşüncesiyle dünya genelinde tepki toplamıştı. Filmin yayınlanmaması için başlatılan imza kampanyası şimdiye kadar 240 bin imzayı geçti. Youtube üzerinden yayınlanan fragmanın dislike sayısı da 700,000’e ulaştı. Netflix ise daha önce yaptığı açıklamada film için yayınlanan poster nedeniyle özür diledi ve posterin filmi yansıtmadığını, açıklamayı ve resimleri değiştirdiğini belirtti.

Ülkemizde “Minnoşlar” ismiyle yayına girecek olan film, platformun halen Eylül programında yer alıyor ve yayınlanması planlanıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise filmle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada filmin değerlendirilmesi için RTÜK’e talepte bulunulduğu yer alıyor.

Açıklamada, “Netflix isimli yayın platformunda, 9 Eylül 2020 itibariyle yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan bir filmle ilgili olarak aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gereği duyulmuştur: Netflix, söz konusu filmin tanıtımında ‘dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan’ bir çocuk tanımlanmasında bulunmuş, yine ‘çocuk filmi’ görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaşmıştır. Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir. Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) 20 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmî yazı ile talepte bulunulmuştur. Çocuklarımızın her hangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz,” ifadelerine yer verildi.

RTÜK başkanı Ebubekir Şahin ise bakanlığın talebinin ardından Twitter hesabından açıklama yaptı.

Şahin, tweetinde “Geleceğimizi sağlıkla şekillendirebilmek adına çocuklarımızı korumak için RTÜK olarak her yerde koşulsuz var olmaya devam edeceğiz. Kırmızı çizgimiz olan yavrularımızı muhafaza etmeye yönelik her türlü tedbiri almakta ve bu mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız,” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir