1. Anasayfa
  2. Yabancı Sinema

Netflix İsrail için sansür programı geliştirdi!

Netflix İsrail için sansür programı geliştirdi!
0

Son günlerde Türkiye ile Netflix arasındaki yayın kontrolü hakkındaki anlaaşmazlıklar devam ederken, Netflix İsrail yayınları için geliştirdiği “Koşer Netflix” isimli uygulama ile kullanıcılar uygunsuz görüntüleri atlayabiliyor.

Dijital yayın platformu Netflix, sunduğu içerikleriyle Türkiye’de son dönemde büyük tartışma konusu olmuştu. Devlet kademesinden Netflix’in bu tür yayınlarına yönelik yapılan uyarılar ise Türkiye’deki bir kesim tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Ancak konu Türkiye’nin taleplerine olumlu yanıt vermeyen Netflix, İsrail için özel sansür uygulaması geliştirdi. “Koşer Netflix” isimli uygulama ile kullanıcılar uygunsuz görüntüleri atlama imkanına sahip oluyor.

Yeni sistem gerek fragmanlarda, gerek filmin içinde uygunsuz görüntülerin otomatik olarak atlanmasını sağlıyor.

Haaretz gazetesinin haberine göre, “Koşer Netfix” isteyen kişi ve kurumların bu servis için tek yapması gereken yayını The Tov TV (İbranice: “İyi TV”) üzerinden satın almaları. Tov TV bilgisayarları, yayının uygunsuz bölümünü süzerek sistemden çıkarıyor. Nelerin çıkarılacağını saptama işi ise kadınlardan kurulu bir ekip tarafından yapılıyor. Seyirciler sansürün dozunu da ayarlama imkanına sahip.

Tov TV’deki bu hizmetin fikir babası, “Yahudi Evi Partisi” destekçisi İsrailli iş insanı Israel Zeira’nın projeye bir milyon dolar yatırdığı ifade edildi.

Netflix’in Türkiye’ye ayrı İsrail’e ayrı uyguladığı yayın politikası karşısında önümüzdeki günlerde neler olacağı merak konusu.

Kaynak: dirilispostasi.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir