İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Dizi

Uyanış: Büyük Selçuklu 2. Bölüm

Uyanış: Büyük Selçuklu 2. Bölüm
+ - 0

TRT1 kanalının yeni dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu ilk bölümü ile oldukça beğenildi ve gözler yeni bölüme çevrildi. Uyanış: Büyük Selçuklu 2. Bölüm ile 5 Ekim Pazartesi akşamı TRT1 ekranlarında olacak.

Uyanış Büyük Selçuklu 1. bölüm ile ekranlardaki yerini aldı. Büyük Selçuklu Devleti’nin ilerleyişini anlatan dizide, Sultan Alparslan’ın ölümünün ardından tahta geçen Melikşah Sultan dönemi anlatılıyor. İlk bölümü ile pek çok kişinin beğenisini kazanan tarihi dizinin ilk bölümünü kaçıranlar buradan takip edebilir. Dizinin 2. fragmanında Sultan Melikşah, Nizamülmülk’ten doğduğunda herkesten gizlenen oğlunu geri getirmesini istiyor. İşte Uyanış Büyük Selçuklu 2. yeni bölüm fragmanı ve son bölümde yaşananlar.


Uyanış: Büyük Selçuklu 2. Bölüm Fragmanı


Uyanış: Büyük Selçuklu 2. Bölüm 2. Fragmanı

Uyanış: Büyük Selçuklu 2. Bölüm İzle

Uyanış: Büyük Selçuklu 1. Bölümde Neler Oldu?

Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın hain bir suikast sonucunda şehit olmasının ardından oğlu Melikşah tahta geçer. Aynı gün Hatunu Başulu’yu da kaybeden Melikşah derinden sarsılır.

Selçuklular dışarıda Bizanslılar ve Fatimi Devleti ile durmadan çatışırken, içerde de Hasan Sabbah’ın başını çektiği Batıniler her tarafa yayılmış halde Selçuklu’yu içten içe kemiriyorlardır.

Melikşah’ın bu yolda en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları ve irfan sahibi kişiler olacaktır. Babasız büyüyen Sencer, Nizamülmülk’ün tedrisatından geçerek idealist bir kahramana dönüşür ve Melikşah’ın fedaisi olmayı başarır.

Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiği güçle devlete hakim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

Yorum Yap