1. Anasayfa
  2. Bölüm İncelemeleri

The Flash 1. Sezon 23. Bölüm Sezon Finali İncelemesi

The Flash 1. Sezon 23. Bölüm Sezon Finali İncelemesi
3

Kısaca The Flash 1. Sezon 23. Bölüm Sezon Finalini özetleyecek olursak;

[wpspoiler name=”Spoiler İçerebilir!” ]

Reverse Flash Hapiste!

the flash sezon finali (2)

Flash yani Barry Allen, Eobard Thawne‘ı yani Reverse Flash‘ı yakaladıktan sonra Star Labs.’ta bulunan hapishaneye koyar. Ve aklını yiyip bitiren o soruyu sorar. Annesini neden öldürdüğünü? Aldığı cevap ise nettir. Thawne “Gelecekteki Barry’den nefret ettiği için kendisini öldürmek istediğini fakat annesini öldürdüğünü söyler.”

Eobard Thawne, bununla da yetinmez ve o gece olanları anlatır. Asıl amacının çocuk Barry’yi öldürmek olduğunu, fakat Flash’ın onu oradan kaçırdığını, buna çok kızıp annesini öldürdüğünü söyler. Fakat geleceğe dönemediğini çünkü hız yeteneğini kaybettiğini anlatır.

Eobard Thawne, Barry’nin Zihnine Girmeye Çalışır!

Thawne, Barry‘nin neden beni eğittin sorusuna ise, çünkü geleceğe dönmemin tek yolu sensin cevabını verir. Ayrıca sen de geçmiş giderek anneni kurtarabilirsin der.

Profesör Martin Stein Star Labs.’ta!

Barry, durumu anlatınca Profesör Stein’den yardım ister. Stein, bunun çok riskli olduğunu anlatmaya çalışır. Hatta yanındaki dostların hiçbirini hatırlamayacağını da ekler. Dedektif West ve Caitlin ise Barry’yi destekleyerek ne pahasına olursa olsun bunu yapması gerektiğini söyler.

Barry Babasıyla Konuşur!

Barry, konu hakkında babasının fikrini almak için hapishaneye gider. Fakat babası doğal düzeni bozmaması gerektiğini, zaten kendisinin bir kahraman olduğunu ve saygı duyduğunu söyler.

İris, Barry’ye Geliyor!

the flash sezon finali (3)

İris’de konu hakkında Barry ile konuşur. Ve ne yapmak istiyorsa arkasında olduğunu söyler.

Barry, Thawne ile Anlaşır!

Barry, Star Labs.’a dönerek Eobard Thawne’a bunu nasıl yapacaklarını sorar. O da parçacık hızlandırıcıyı kullanacaklarını söyler. Barry karşı çıksada Thawne durumu anlatır. Parçacık hızlandırıcıya Barry’nin yeterince hıza ulaşıp çarpacağını söyler.

Barry, durumu dostlarıyla paylaşır ve Profesör bunun için 2 Mach hıza ulaşması gerektiğini söyler. Barry, Cisco’dan bir zaman makinesi yapmasını ister.

Cisco, Thawne İle Konuşuyor!

Zaman makinesi yapımında yardım almak için Thawne’a giden Cisco, rüyalarında gördüğü öldürme anı için ona soru sormaktadır. Thawne hatırlamasa da Cisco’ya, parçacık hızlandırıcının patladığı gece onunda etkilendiğini söyler.

Profesör Stein, Eddie ile Konuşuyor!

the flash sezon finali (4)

Eddie, hala Reverse Flash‘ın ona Barry ile İris’in evlendiğini söylediği için etkidedir. Profesör Stein ise bu konuya takılmaması gerektiğini anlatmaya çalışır. Ardından Stein, bir uyarı alır ve diğerlerine haber verir. Stein, büyük ihtimalle Central City’yi belki de dünyayı yok edebileceğini anlatır. Eobard ise herşeyi hesapladığını Barry zamanında yani 1 Dakika 52 Saniye’de dönerse sorun olmayacağını söyler.

Ronnie ve Caitlin Evleniyor!

the flash sezon finali (5)

Stein, kendi kıydığı nikahla Ronnie (Firestorm) ve Caitlin‘i evlendirir.

Barry, Herkesle Vedalaşır!

the flash sezon finali (6)

Barry, işlemi yapmaya hazırdır ve herkesle vedalaşır. En büyük duyguyu ise baba dediği West yaşar.

İşlem Başladı!

the flash sezon finali (8)

Barry, gereken hızı yakalayıp geçmişe gitmiştir. Zamanı kısıtlıdır. Fakat, o an orada bulunan Barry, birşey yapmaması gerektiğini söyler. Barry, annesi ölmeden önce onunla konuştuktan sonra gitmeye hazırlanan Reverse Flash’ın yanına döner. Reverse Flash çok sinirlidir. Ve büyük kapışma başlar.

the flash sezon finali (7)

Reverse Flash, Barry’yi öldürmek üzereyken Eddie kendini vurur. Çünkü eğer Eddie ölürse Eobard Thawne yani Reverse Flash hiç doğmamış olacaktır. Ve Eddie ölür. Sonrasında Reverse Flash’ta yok olur. Ama bir sorun vardır. Zaman çizgisiyle oynanmıştır ve tekillik ortaya çıkmıştır. Barry, bunu durdurmak için bütün gücüyle harekete geçer.

the flash sezon finali

[/wpspoiler]

The Flash 1. Sezon 23. Bölüm Sezon Finali İncelemesi

Öncelikle bir dakika bile duramadığım bir bölümdü diyebilirim. Bölümün başı biraz hareketsiz gibi olsa da sonrasında yaşananlar ağzımı açık bıraktı diyebilirim. Özellikle Eddie’nin yaptığı şey gerçek bir kahramanlıktı diyebilirim.

the flash sezon finali (10)

Eobard Thawne yani Reverse Flash, herşeyi planlamış gibi gözükse de birşey hesap edememiş. Gerçi bizde böyle olacağını düşünemezdik. Barry geçmişe gittiğinde oradaki Barry’nin yaptığı şeyi, bizim Barry’yi durdurmasını hesaplayamamış. Ayrıca Barry’nin annesi ile konuşması da bayağı bir duygusaldı.

Ronnie ve Caitlin ise fırsattan istifade evlendiler. Diğer yandan da Cisco-Eobard konuşması da bayağı ilginçti. Acaba Cisco nasıl etkilendi? merak etmedik değil hani.

Birdee Reverse Flash’a üzüldüm desem yalan olmaz. Sen o kadar bekle uğraş bir anda herşey yok olsun. Adam tam gidecek, bizim kahraman Barry pat geliyor.

West ve Barry konuşmaları bölüm boyunca devam etti. Bence en son makineye girmeden yaptıkları konuşma gerçekten de güzeldi.

Benim için en büyük süpriz bölümün bitiş noktasıydı. Sanırım hepimiz 2. sezonu iple çekeceğiz gibi duruyor.

The Flash 1×23 Fast Enough Sezon Finali bölümü İMDB’den 10 üzerinden 9.8 puan almıştır.

[wpspoiler name=”Bazı Bilgiler” ]

Hunter Zolomon : Thawne’in yaşadığı acı, Barry Allen’ın yaşadığı trajedinin bir karşılığı olmuş gibi görünüyor. Ancak daha da önemlisi Hunter Zolomon’un yaptığı gibi Reverse Flash, Barry Allen’ın geleceğini etkilemek için ona bu trajediyi yaşatıyor.

İmpulse/Kid Flash: Henry Allen ve Barry Allen arasında yaşanan konuşmada Henry, açık bir şekilde yaşanan trajediyi anlayabilmek için Barry’in çocuk sahibi olması gerektiğini söylüyor. Bir anlamda gelecek sezon görmeyi beklediğimiz bazı şeyler gerçekleşebilir.

Excelsior: Bunu bir başka yerden aldığım için açık bir şekilde söylenen şeye mi işaret ediyor bilmiyorum ancak Prof. Martin Stein’in Excelsior şeklinde bağıracağım tepkisi akıllara Stan Lee’yi getiriyor.

Geleceğe Dönüş: Zaman yolculuğu temalı en iyi üçleme olan (gerçi kaç tane var) Back to The Future vurgusunu artık ifade etmemek olmaz.

Vibe – Titreşimler: Cisco’un Vibe olarak karşımıza çıkacağını artık bilmeyen yok. Bu nedenle son bölümde RF ve Cisco arasında gerçekleştirilen konuşmada da açık bir şekilde bu vurgulanıyor. Hatta dile getirilen onurlu bir kader de açık şekilde JL’e işaret ediyor.

1 Dakika 52 Saniye – DC Multiverse vurgusunun yapıldığı bu sahnede New 52’nin izlerini görüyoruz.

Firestorm – Killer Frost: Barry’in geçmişe döneceği sırasında Speed Force ile bağlantı kurması ve anılarını takip etmesi, bir sahnede Killer Frost’u görme imkanı da sağladı. Yine bölüm sonunda yaşanan düğünde saplantılı olan Killer Frost’un Firestorm’a karşı ilk adımı olacak.

Hız Gücü Seninle Olsun: Daha önce Mark Hamill’in oynadığı bölümde bir Star Wars izi görmüştük. Bu bölümde ise “Hız Gücü seninle olsun” ifadesi, sanırım durumu açıklamak için yeterli oluyor.

Speed Force: Bunu, tekrar özel olarak yazsam mı bilemedim ancak Speed Force, çizgi roman’da Barry Allen ve anıları için sıklıkla tasvir edilen bir kavram.

Zaman Küresi: Time Sphere olarak dile getirilen bu araç, ilk olarak The Legends of Tomorrow’da da göreceğimiz Rip Hunter tarafından yapılıyor. Bilim adamı, Maceraperest ve bir usta olan Rip Hunter, zamanda sıçrama yapmak için en sık kullanılan, tek kullanımlık makinedir.

Jay Garrick: Eobard Thawne’in gitme zamanımın işareti dediği anda gelen başlık, Jay Garrick takipçilerinin yakından tanıyacağı bir aparat. Çokluevren olgusunu rahatlıkla gördüğümüz bu sahnede önümüze fırlayan metal kask, bir ihtimal Jay Garrick’i de bir yolculuk sırasında görmemizi sağlayabilir.

Hawkgirl: Barry Allen’ın bu tekilliği durdurmaya çalıştığı sırada Central City halkı arasında özellikle bir kişinin görüntüsü öne çıktı. O kişi Ciara Renee tarafından oynana Hawkgirl!

kaynak: theflashfantr.com

[/wpspoiler]

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. Haz 25, 2015

    incelemeniz çok iyi olmuş. çarpıcı noktalardan vurmuşsunuz bence. diğer diziler için de bu tür şeyler bekliyoruz

  2. Kaçırmadığım bölüm yok her bölümü izliyorum desem yalan olur diziyi bana önerir misiniz? İzlemeli miyim sizce? Eğer harika diyorsanız önermeyin o kadar vaktim yok. Eğer mükemmel üstü diyorsanız önerebilirsiniz.

  3. dizi gerçekten çok heyecanlı bitti. Caitlin ilerde özeller güçleri olacak. bakalım nasıl ilerleyecek dizi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir